Marcin Korzonek, słynny rowerowy podróżnik ekstremalny, wygłosi specjalną prelekcję drugiego dnia Ogólnopolskiej Konferencji Telekomunikacyjnej OKTEL. „Kross The Record 2020” to opowieść o samotnej wyprawie przez pustynię Atacama w Chile i próbie pobicia rekordu świata w wysokości, na jaką wjechał polski rowerzysta. W czasie 50 dni wyprawy Korzonek zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: wiatrem, udarem słonecznym i kontuzją kolana, co ostatecznie doprowadziło do wizyty w szpitalu. W czasie prezentacji dowiemy się, gdzie znajdują się największe kopalnie odkrywkowe oraz najwyżej położone teleskopy i gejzery na świecie.

Marcin Jakub Korzonek to instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, informatyk, twórca najstarszej w Polsce i aktywnej do dziś strony o rowerach wRower.pl.

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych i odwiedził ponad 40 krajów na czterech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze dziewięć z nich: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie, Synaj w Egipcie, Negev w Izraelu, Atakama w Chile oraz najgorętsze miejsce na ziemi – Pustynię Danakilską w Etiopii. Nieustannie wspina się rowerem pod górę – zaczął od Großglockner-Hochalpenstraße w Alpach (2500 m n.p.m.), następnie na Karakoram Highway granicę między Chinami a Pakistanem przejechał na wysokości 4693 m n.p.m (Khunjerab Pass), w 2018 roku pokonał słynną himalajską trasę Srinagar-Leh-Manali w Ladakhu w Indiach (trzy przełęcze o wysokości ponad 5300 m n.p.m.), aż w 2020 roku w Chile wjechał rowerem (bez pchania i przenoszenia) na rekordowa wysokość 5900 m n.p.m.

Na wyprawy zawsze rusza z jedną sakwą wypełnioną sprzętem fotograficznym. Multimedialnymi opowieściami o przeżyciach, spotkaniach, przyrodzie oraz kraju dzieli się z widzami od wielu lat. Zaprezentował ponad 200 pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.